село Зеленогір’я

село Зеленогір’я
krym alushta zelenogirya lake interesting place description about

Висота над рівнем моря становить 350 метрів. Відстань до Судака 30 км, до Алушти 65 км. Незважаючи на те, що найближче Зеленогір’є розташоване до Судака, територіально воно відноситься до Алуштинському району.

Дістатися до нього можна по звивистій дорозі від Судака, що веде через село Морське. Від села Морське дорога тягнеться уздовж берега – це траса на Алушту. Приблизно через 4 кілометри, з’являється маяк і на сопці видніється вежа Чобан-Куле (або “Пастуша вежа” стоїть на стрімкому мисі Агіра. У ХV столітті Чобан-Куле була фортецею і належала генуезьким феодалам братам Гуаско, які славилися своєю жорстокістю і нещадністю.З вершини гори, на якій знаходиться башта, відкривається чуовий вид на Чорне море, мис Меганом). У цьому місці є поворот направо на дорогу провідну в глиб півострова. На повороті стоїть вказівник “Урочище Панагія”. Ця і є дорога на Зеленогір’я. Дорога досить вузька і звивиста. Уздовж дороги стоять кілометрові стовпчики, які вказують що від основної траси на Алушту до Зеленогір’я 7 км. Тобто всього від селища Морське виходить 11 км. Дорога має свій перевал, тобто половину дороги вона йде в гору, а потім спускається вниз. Приблизно на середині шляху саме звивисте місце “Тещин язик”. Місцями дерева настільки нависають над дорогою, що можуть шмагати по лобовому склу.

І ось, нарешті дорога закінчується селом розташованим прямо біля підніжжя мальовничих гір. Щоб потрапити в урочище Панагія (500 м від Зеленогіря) потрібно пройти каньйон з його бурхливими невеликими водопадиками. По-грецьки Панагія означає “пресвята”. Це мальовниче урочище з озером і каскадом водоспадів, які називають Арпатськими.
В околицях знаходяться скелі цікавого формування – геологічні шари в них розташовуються не як зазвичай – горизонтально або похило, а вертикально, з мальовничими завихреннями. В низу урочища пртікає гірська річка Арпат, її пороги утворюють невеликі водоспади і своєрідні природні джакузі. В озері можна купатися, вода часто тепліше ніж в морі. Близько озера організована тарзанка, з якою можна стрибнути у воду, з висоти 10 метрів.
У християнстві Панагія має глибше значення – “Пресвята Богородиця”. Із заходу височіє гора Верблюд – скеля Побачення. Якщо ви закохані, вам потрібно обов’язково разом зі своєю коханою чи коханим піднятися на цю гору.

У Зеленогір’ї відчувається особлива духовна атмосфера, тому це місце стало улюбленим для багатьох тих, хто цікавляться внутрішнім розвитком людини. Тут часто проводяться семінари, різні тренінги, що допомагають розкрити внутрішні можливості людини.

У селі працює продуктовий магазин, який зикриваєтся пізно ввечері. Місцеві жителі пропонують придбати мед, трави, козяче молоко. Є кілька кафешок, де можна добре пообідати. В одній з них готують дуже смачну страву – плов з рапанами. Можна замовити і салат з рапанів. Ці насичені білком страви замінять вам будь-яке м’ясо. Так само вам запропонують спробувати вино.

У селі можна придбати гірські трави, практично від усіх недуг. Можна просто купити окремо трави, а можна збори.

Село має дуже давню історію. Стара назва Зеленогір’я – Арпат. У перекладі з давньо тюркської мови “арпа” означає ячмінь. Можна сказати, що історія села починається в 1520 році. Саме в цей рік було проведено перепис населення Османським управлінням. За цим переписом налічувалося 10 сімей, 54 людини.

Існує переказ про те що предки арпатців жили на березі моря, але через часті морські набіги були змушені переселитися в глиб долини. Корінне етнічне населення називалося “тати”. Імовірно в ранньому середньовіччі більшість населення гірського Криму в тому числі і села Арпат прийняло християнство. Але вже в XVII столітті велика частина населення приймає іслам. Мандрівник Семенов-Тяньшанській в 1910 році писав, що село Арпат населяє 835 осіб чоловіків і жінок і все населення було татарським.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


× сім = 7

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>