Олешківські піски, Цюрупинський район Херсонська область

Олешківські піски, Цюрупинський район Херсонська область
herson tsyurupynsk desert interesting place description

Ви ніколи не чули про пустелю в Україні? Та ще й найбільшою в Європі? Це цілком можливо, адже за часів Радянського Союзу тут був розташований військовий секретний полігон, на якому пілоти відточували своє мистецтво бомбардування. 15 км у діаметрі, цілих 200 000 гектар землі! І всього в 30 км від Херсона!

Піски на цих землях були давно, але тому, що ми бачимо зараз, ми зобов’язані барону Фальц-Фейну (засновнику Асканія-Нова) . Тому самому чиї скарби містично зникли після його смерті. У 18-19 столітті сюди масово стали завозити овець. Кажуть, одному тільки барону належало стадо до мільйона голів. Вівці знищили рослинність, решта зробили пожежі, вітрова ерозія та безцільна вирубка лісів. За даними “Журналу загальнокорисних відомостей” тільки з 1802 по 1832 рік зникло близько 5000 га лісу, після чого площа під рослинністю скоротилася практично до нуля.

У двадцятому столітті проблема набула дуже активний характер. Території пустелі збільшувалася з кожним днем. Було прийнято рішення кордону пустелі засадити лісом. Таким чином було висаджено більше 100 тисяч гектарів лісу.

Самі дніпровські піски займають території близько 160 000 га. З межуючими територіями площа досягає 210 000 га. Фактично Олешківські піски не є пустелею, це своєрідна напівпустеля. Ділянками трапляються місця з невеликою трав’янистою рослинністю. При всьому цьому клімат тут все ж своєрідний і відрізняється від того, який навіть в самому Херсоні. Влітку піски прогріваються до 75 градусів Цельсія, що нагріває ще більше повітря над пустелею. Це, в свою чергу знижує вологість, тому дощі тут не часте явище.

Так що тепер щоб поганяти на джипах чи мотоциклах по просторах пустелі не потрібно виїжджати з України.

Піски знаходяться в Цурупинському ройоні, а місто Цюрупинськ до 1925 року називалось Олешки, звідси і назва

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


три × 1 =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>