Одеський міський сад

Одеський міський сад
٠odesa city park description٠

Розташований у центрі міста вздовж вулиці Дерибасівської між вулицями Гаванної і Преображенської.
І якщо вулиця Дерибасівська – душа Одеси, то не дивно, що тут же знаходиться і її «серце» – Міський сад, або просто – Міськсад.

Цей почесний одеський старожил, що називався також Казенним і Дерибасівської садом, всього на кілька років молодший Одеси. У 1803 р. брат засновника міста Йосифа де Рибаса – майор, неаполітанський консул Фелікс де Рибас, вирішив «озеленити» свою земельну ділянку, що залишився після будівлі будинку. Тоді були висаджені акації й інші екзотичні для Одеси рослини, за якими ретельно доглядали. Міськсад розквітнув, та його облюбувала найвишуканіша публіка. У 1806 році цей благодатний куточок був подарований місту.

Міський сад і в наші дні радує одеситів і гостей міста. Так, саме він забезпечує мало не половину «одеської» фотосесії туриста. На вході з Дерибасівської публіку пильно зустрічає бронзове сімейство левів: батько – годувальник (з дичиною) – на одному постаменті, левиця з дитинчам – на іншому. Леви – справжні іноземці: «вихованців» скульптора А. Кена привезли із Франції в середині XIX в. для однієї з одеських дач, а потім, в 1827 р., поставили «охороняти» Міськсад.

У 1999 році в Міськрсаду до повного захоплення одеситів і гостей, встановили пам’ятник стільцю роботи майстри Гамбса, «герою» роману І. Ільфа та Є. Петрова «12 стільців» (автор пам’ятника – Михайло Рева). Туристу, сфотографувавшись на стільці, варто пройти трохи далі і знову присісти на лавку поруч із самим … Утьосовим! Пам’ятник великому одеситові, артистові і джазмену Леоніду Утьосову (скульптор Олександр Токарєв) – немов символ одеської гостинності. Благодушно поглядаючи на гуляючу по Дерибасівській публіку, бронзовий Утьосов приобнімає потенційного сусіда. Для гостя на лавці завжди найдеться місце!
«Серце, тобі не хочеться спокою» – давним-давно співав маестро. А сьогодні настав час загадувати бажання в Місьсаду біля бронзового «Дерева кохання»! У нього пелюстки – у формі сердечок, їх 210, як Одесі в рік встановлення пам’ятника. А головне, на дереві на 65 мовах написано найважливіше слово – «любов». Але що любов без мрії? Про це міг би розповісти ще один легендарний одесит – перший одеський авіатор, спортсмен Сергій Уточкін. У його брата був кінотеатр в Місьсаду, і знамените прізвище допомагало комерції. Колишній кінотеатр «Маяковського» тепер знову кіно «Уточкіно», а пам’ятник Сергію Уточкіну (роботи того ж А. Токарєва) – на висоті. Одеський мрійник, що запускає “паперовий” літачок, розташувався на сходах (цікаво, що Сергій Уточкін якось на спір з’їхав Потьомкінськими сходами на звичайному велосипеді).

Ресторанчик з одеською кухнею «Кларабара», що знаходиться на місці павільйону мінеральних вод, названий на честь розпорядниці павільйону й подруги Сергія Уточкіна – Клари Віндт. «Ресторан Печескаго» розташувався в історичній будівлі біля кінотеатру, є в Горсаду і свій «Пивний сад». Загалом, смачно! І красиво: після великої реставрації в 2007 році Міський сад хоч і втратив звання «Одеський Монмартр» (виставка – продаж картин та інших художніх виробів перемістилася на Соборну площу) … Проте натомість – оновився, причепурився, обзавівся новими ослонами й ліхтарями, знову явив ажурну альтанку-ротонду, де може розміститися духовий оркестр. Нарешті, новими фарбами заграла фраза Остапа Бендери з роману І. Ільфа та Є, Петрова «Золоте Теля»: «Ходімо в міський сад. Я вам влаштую сцену біля фонтана ». Щодня вечорами фонтан у центрі Міського саду пригощає публіку світломузичним шоу. Класичні мелодії в сучасній обробці й переливи світла і води – справжнє диво! Як і весь Міськсад в «серці» міста й Дерибасівської.

Адреса: уздовж вулиці Дерибасівської між вулицями Гаванної і Преображенської
Транспорт: Трамваї 3, 12; Маршрутні таксі 193, 194, 195, 115

1 коментар до “Одеський міський сад

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


− п'ять = 3

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>