Немирів (Вінницька обл.)

Немирів (Вінницька обл.)
Немирівський палац
Вул. Тараса Шевченко 16

Немирівський палац — палац княгині Щербатової, зведений у стилі неокласицизму. Це визначна пам’ятка архітектури кінця ХІХ – початку XX століття.

Власник Немирова Вінцентій Потоцький в кінці ХVIII століття вибудував в місті дерев’яний палац і заклав навколо нього парк. В середині ХІХ століття новий власник міста Болеслав Потоцький заклав так званий новий палац. Автором споруди був відомий архітектор Франциск Мехович.

В 1894-1917 роках внучка Болеслава Потоцького Марія Щербатова перебудувала Немирівський палац. Княгиня запросила для складання проекту чеського архітектора Іржі Стібрала. У будівництві також приймали участь архітектори Г. Гринер, Е. Крамарж, А. Зіма.

Будували палац не дуже поспішно і до революції не встигли побудувати повністю, хоч у ті часи Марія Щербатова вже жила у ньому. Палац побудували з місцевого вапняку на місті більш старого палацу Потоцьких і він повторює пропорції попередньої будівлі.

Запрошенним бельгійським парковим архітектором Ван Геєртом значно переплановується парк, закладений ще за часів колишнього власника Вінцентія Потоцького. Він отримує регулярне планування і впорядковується каскад паркових озер. Загальна площа парку складає 85 га.

Коли у 1920-му році радянська влада остаточно зайняла місто, то у зв’язку з високою репутацією серед жителів міста маєток залишився за княгинею, від голови Раднаркому вийшло розпорядження про її недоторканність. Але це не врятувало Марію Щербатову, її було вбито того ж року. З палацу почали вивозити коштовності, деякі картини та меблі отримав Вінницький обласний краєзнавчий музей.

З 1921 року Немирівський палац став використовуватись спочатку як будинок відпочинку, а пізніше як санаторій «Авангард», який функціонує і зараз. В 1956 році будівлю було відреставровано. Для господарчих потреб звели їдальню.

Палац у плані являє собою видовжений прямокутник, центральна частина якого акцентована ризалитом. З двох боків розташовані менш виразні ризалити, ліве крило також має своєрідний бічний фасад, з якого є вихід до колишньої боскетної частини парку. Зі зворотнього боку в центральній частині ризалиту знаходиться традиційна паркова тераса, яка має достатньо ефектний вигляд. Внутрішне планування приміщеннь коридорне, у правому ризалиті знаходиться спальня, яку з’єднує з бальним залом у центральному ризалиті довгий коридор, далі минаючи наступний довгий коридор можна потрапити до напівкруглого амфітеатру у лівому ризалиті. На другому поверсі стеля значно менш висока. Другий поверх має схоже планування, однак тут відсутні великі приміщення. Обидва поверхи обладнані скляними ліхтарями на стелях, через круглі ліхтарі у підлозі другого поверху (стеля для першого поверху) перекинуті містки.

Що стосується парку, то він має величезні розміри і нагадує ліс. Більша його частина нерегулярна, англійського типу, тоді як частина парку біля лівого ризалиту палацу була організована у французькому регулярному стилі. Колись серед боскетів були розташовані паркові скульптури, деякі з них збереглись, але розташовані у інших місцях – “Янгол з бараном” знаходиться у лівому крилі палацу, а дві мармурові скульптури левів, що сплять (схожі на левів Воронцовського палацу в Алупці) знаходяться перед парковою частиною палацу.

У музеї мистецтв, розміщеному зараз у приміщенні палацу, розташована картинна галерея, яка налічує близько 400 полотен сучасних українських художників.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


дев'ять − 5 =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>