Музей ракетних військ стратегічного призначення

Музей ракетних військ стратегічного призначення
kirovograd golovanivsk pobuzke museum

Розташований у м. Первомайськ Миколаївської області (центральний офіс музею) та в смт Побузьке Голованівського району Кіровоградської області (основна експозиція). Відстань між двома частинами музею — близько 30 км.

Унікальність музею в тому, що він не має аналогів в Європі та країнах СНД. Він створений на базі реальної бойової шахтної пускової установки стратегичної ракети РС–22 та командного пункту 309-го ракетного полку 46-ї ракетної дивізії, яка входила до 43-ї ракетної армії СРСР.

Музей Ракетних військ стратегічного призначення ще не так давно був суворо засекреченою ракетною базою. На території бази дислокувалися ракети РС-22А (SS-24 “Scalpel”) шахтного базування. В музеї можна ознайомитися зі зразками ракетних двигунів, допоміжної автотехніки, макетом ядерної боєголовки. Відвідувачам представлена ракета Р-12, яка зіграла ключову роль у Карибській кризі 1961 року, і ракета РС-20 (SS-18 “Satan”), найбільш потужна на поточний момент. Підземним коридором, довжиною 155 метрів, можна потрапити в підземний командний пункт, розрахований на повністю автономне функціонування протягом 45 діб.

Функціонування Музею Ракетних військ стратегічного призначення забезпечують колишні військовослужбовці – відставні ракетники, на чолі з колишнім командиром саме цього 2-го полку 46-ї дивізії 43-ї ракетної армії, полковником запасу Тарасенко А.Е. Всі вони, – жива ілюстрація історії ракетних військ, – колись несли бойове чергування на різноманітних ракетних комплексах, бо добре знають свою справу, якій присвятили найкращі роки життя, яким пишалися самі і держава, – а тепер цікаво і змістовно проводять екскурсії, підтримують технічне обладнання та
механізми в працездатному стані.

Після розпаду СРСР на території України, залишилося 176 міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), 130 з яких – на рідкому паливі з шістьма ядерними боєголовками кожна та 46 МБР – на твердому паливі з десятьма ядерними боєголовками. У світі ці ракети відомі під назвами РС-18 (SS-19 “Stiletto”), та РС-22 (SS-24 “Scalpel”). У Первомайській дивізії їх налічувалося 86 – це майже 800 цілей, які можна було вразити одним ракетним залпом дивізії, потужність кожного з цих зарядів в багато разів перевищувала потужність атомних бомб, які були скинуті в 1945 році на Хіросіму і Нагасакі. Отримавши суверенітет, Україна проголосила без’ядерний принцип її подальшого існування (не приймати, не виготовляти і не накопичувати ядерну зброю), а отже визначила долю 43-ї ракетної армії, яка фактично була ядерним щитом усього колишнього Радянського Союзу, – цим самим добровільним відмовившись від символу і престижу держави, яка володіє смертоносним монстром.

30 жовтня 2001р. методом підриву була знищена остання шахтно-пускова установка міжконтинентальної балістичної ракети РС-22 (за класифікацією NATO SS-24), а центральну бойову стартову позицію уніфікованого командного пункту 309-го ракетного полку 46-ї ракетної дивізії 43 ракетної армії з наземним обладнанням і різноманітними допоміжними механізмами ракетного комплексу “ОС” (одиночний старт) збережено в робочому стані і перетворено в музей.

Вартість вхідних квитків:
• дорослі – 15 грн.
• студенти – 5 грн.

Умови фотозйомки
• фотозйомка – 2 грн.
• відеозйомка – 5 грн.

Вартість екскурсій
•для дорослих – 20 грн.
•для іноземців – 15$ USD.
•вартість спуску на нижній рівень командного центру – 25 грн.

Як дістатись
По трасі Київ – Одеса Е-95 (М-05), поворот на Голованівськ (траса Р-06) не доїжджаючи до смт Побужського – знак проїзду до музею.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


1 × = чотири

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>