Костел Святого Антонія, Великі Межирічі Корецький район Рівненська область

Костел Святого Антонія, Великі Межирічі Корецький район Рівненська область
rivne koretc velykimezhyrichya church description

Побудований майже за чверть століття з 1702р. по 1725р. люблінським архітектором Войцехом Ленартовичем за рахунок тогочасного володаря цих земель, краківського старости Єжи-Домініка Любомирського. Величний костел збудований на місці згорілого в 1601р. храму, який будував ще Костянтин Острозький у 16 ст.

Войцех Ленартович, майстер цеху каменярів і каменотесів, автор костелів у Новоукраїнці та Угневі будує Костел Святого Антонія в своєму індивідуальному стилі: зального типу з хорами в яких, навіть, знаходився орган, з двома квадратними у плані дзвіницями й нішами для скульптур, з грою об’ємів та бароковим фронтоном. Будівля і дотепер вражає своєю величчю навіть на під’їзді до неї. Інтер’єри, що колись виділялись розкішним пластичним декором, не збереглися, але і зараз вигляд внутрішнього простору заворожує. Костел стоїть зачинений і ніяк не використовується, тому побачити інтер’єр можна тільки через щілину під дверима, а от у підземелля, в якому можна побачити кістки монахів, є лаз.

Магнати Любомирські були римо-католики, тому поруч з Костелом Святого Антонія у Великих Межирічах також будується католицький колегіум ордена піарів. На ті часи, орден був відносно молодий, заснований в 1617-му році в Римі з благословення папи Климента VIII і займався просвітництвом. Відомий орденом тим, що створив першу в світі загальноосвітню безкоштовну школу, але мав місце гучний педерастичний скандал, через що орден навіть закривали. Та потім монахів пробачили й братство існує і сьогодні, хоча переслідування мали місце й у 1830-х р., коли Російська Імперія закрила всі монастирі піаристів. Нажаль, колегіум де навчалося 250 учнів, як і польський цвинтар не збереглися.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


− 4 = один

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>