Коломия (Івано-Франківська обл.)

Коломия (Івано-Франківська обл.)
Музей “Писанка”
Пр. Чорновола 43Б

Музе́й «Пи́санка» — єдиний у світі музей писанкового розпису. Архітектурна споруда у формі найбільшого у світі писанкового яйця стала візиткою Коломиї.

Колекція писанок у Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Йосафата Кобринського формувалась багато десятиліть і поступово виникла ідея створити окремий відділ – музей писанкового розпису. Спочатку експозиції проводилися у Коломийській церкві святого Благовіщення. Відкриття музею відбулося 1987 року якраз на 400-річчя храму.

У 1990 році церква була передана віруючим, а музей не отримав постійного приміщення. З 1992 року музей писанкового розпису розміщувався в малопристосованих будинках.

Нова сторінка історії музею розпочалась з побудови спеціалізованого будинку, центральна частина якого має форму яйця, яке ззовні розмальоване як писанка. Будівництво тривало рекордний час – 90 днів. Урочисте відкриття музею відбулося 23 вересня 2000 року під час десятого Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю гуцулів у місті Коломия, в якому брали участь Президент України та голова Верховної Ради України.

Концепцію експозиції музею розробила директор Ярослава Ткачук, а втілили в життя коломийські художники Василь Андрушко та Мирослав Ясінський. Будівля була спроектована Ігорем Шуманом. Музей увічнює статуя Богородиці роботи місцевого скульптора Романа Захарчука.

Унікальність музею не лише в тому, що його виконано у формі яйця, висота якого становить 14 метрів, діаметр — 10. Приміщення виготовлене повністю з кольорового скла, загальна площа вітражу становить понад 600 квадратних метрів. До речі, воно не має даху! Зовнішнє оздоблення виконано у тривимірному просторі.

Експозиція музею відображає орнаментальне, композиційне, колористичне багатство народної поліхромної графіки. Тут знаходиться колекцією з понад 6000 писанок, представлених з переважної більшості областей України, а також з Пакистану, Шрі-Ланки, Білорусі, Польщі, Чехії, Швеції, США, Канади, Франції, та Індії. Деякі експонати були виготовлені ще на межі ХІХ-ХХ століть.

У колекції музею є писанки з підписами Президентів України Леоніда Кучми та Віктора Ющенка, прем’єр-міністрів Анатолія Кінаха та Валерія Пустовойтенка, голови Верховної Ради Івана Плюща та інших відомих українців.

Музей працює з 10:00 до 18:00, понеділок – вихідний.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


п'ять + 7 =

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>